Tábořiště

Bližší informace k tábořišti Vřesovice (okres Hodonín)

Poloha a spojení: vlakem nebo autobusem do Kyjova, z Kyjova autobusem směr Osvětimany, nejbližší zastávka Vřesovice – Paseky, 3km pěší chůze na tábořiště. (Příp. lze objednat zvláštní autobus z Kyjova – ČSAD Kyjov, který zastaví na konci místní části Vřesovice – Paseky a dále asi 500m pěší chůze s kopce na tábořiště.) V případě zájmu zašleme kopii mapy s vyznačenou trasou pěší chůze.

Tábořiště se nachází v údolí Klimentského potoka asi 1km od rekreační chaty Radost, na okraji rekreační oblasti, v údolí jsou další 4 tábořiště patřící jiným organizacím, všechny spolu vycházíme a v případě potřeby si navzájem vypomáháme.

GPS:  49°4’4.607″N, 17°13’40.689″E    (N 49°4.07678′, E 17°13.67815′)

Mapy:

KČT 90 – Slovácko – Chřiby, čtverec v mapě D3

Soubor turistických map – Kroměřížsko 1:100 000, čtverec v mapě E2 horní část

Cíle výprav aneb okolí:

Tábořiště leží na úpatí hornatiny Chřiby uprostřed moravského Slovácka s bohatou možností pěší či cyklo turistiky.

Asi 500 m od tábořiště možnost koupání v Osvětimanské přehradě (někdy uváděný název nádrž Březinka), asi 1km veřejné koupaliště Osvětimany. Další možnosti koupání např. skrytý bazén ve Vřesovicích, koupaliště Kyjov, Leopoldov – Smraďavka (také léč. pramen), koupaliště Koryčany (údolní nádrž Koryčany je zásobárnou pitné vody – nelze se koupat).
Cílem jednodenních pěších výprav může být např. poutní místo – hradiště Sv. Kliment – s kaplí, základy kostela – působili zde Cyril a Metoděj- zvonice a pramen, 5. a 6. 7. je tu také slavnostní mše pro poutníky a doprovodný program. Zřícenina hradu Cimburk, barokní hřbitov ve Střílkách, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, klášter s lapidáriem a poutní místo na Velehradě. Z přírodních zajímavostí lze navštívit různé skalní útvary např. Kozel, Kazatelna, Babí lom, přírodní rezervace Moravanské louky, Holý kopec atd.

Obchody, úřady:

Potraviny a smíšené zboží ve Vřesovicích nebo Osvětimanech (taktéž pošta – dle domluvy), lékař je ve Vřesovicích, nemocnice v Kyjově. V případě zájmu a pokud dodáte údaje o názvu organizační jednotky, vedoucím a zdravotníkovi tábora ( jméno a příjmení a kontakt) a předpokládaném počtu účastníků do poloniny května, lékaři, obecnímu úřadu Vřesovice, pokud bude třeba a dodáte číslo SPZ auta zajistíme též povolení vjezdu. Zákaz vjezdu je asi 500m od tábořiště, ale autem se objíždí asi 1,5km zákazem vjezdu. Takže pokud budeme mít údaje včas, zajistíme také veškeré písemnosti nutné k táboření. Kostel s pravidelnou nedělní mší v Osvětimanech.
Na hygienu se musí hlásit každý sám – (hyg. stanice pobočka Hodonín, Plucárna 1 a, 695 01 Hodonín)

Voda, dřevo a vybavení:

Kolem tábořiště teče Klimentský potok, pitná voda je dodávána nezávadná z blízké studny. Na tábořišti je sprcha se solárním ohřevem vody.

Máme povolený sběr dřeva pro potřeby topení a vaření, jiné dříví třeba domluvit se správcem základny nebo hajným.

Na tábořišti stojí trvale dřevěný srub s el. energií, ve kterém je jídelna či společenská místnost, kuchyň (v létě stavíme letní kuchyň vedle srubu) a sklad potravin. Dále je tu „zdravotnický vojenský vůz“, který může sloužit jako izolace a je zde možnost zatopit. Dvě stavební buňky slouží jako sklad materiálu a nářadí a 2x dřevěné suché WC, 1x pro kuchyň a 4x pro táborníky (lze oddělit chlapce a dívky). Celé „technické“ zázemí stojí vedle či za srubem, takže není narušen estetický vzhled tábořiště. K dispozici je deset stanů s klasickou dřevěnou podsadou, 2x dřevěná postel, podlážka. Dále je možno přistavět celoplátěné stany s kovovou konstrukcí (asi 10 stanů, další jsou horší kvality) , podlážkou a 2x postelí a matracemi. Matrace je možno využít i do dřevěných podsad. Letní kuchyň je dřevěná oplachtovaná přístavba srubu se zděnými kamny s ocelovými pláty, pracovními stoly a výdejním pultem.

Dle zájmu možno také zajistit 1x týpí a párty stan.

Tábořiště je vybaveno běžným nářadím a nádobím kromě nožů (mazací nože jsou), je třeba si zajistit také sport. pomůcky – míče, ringo apod. Podrobný seznam inventáře a provozní pravidla základny při zájmu dodáme.

Cena je 20 Kč/noc + cena spotřebované el. energie (asi 300Kč na 14 dnů – dle skutečné spotřeby).

OBJEDNÁVKY TERMÍNŮ, SMLOUVY, HOSPODAŘENÍ:

Mgr. Martina Rybová – Taťka, martina.t.rybova(zavináč)gmail.com

SPRÁVCE ZÁKLADNY, PŘEDÁNÍ A PŘEVZETÍ TÁBOŘIŠTĚ

Mgr. Zdeněk Ingr – Zden, zdenekingr(zavináč)centrum.cz

kuchyňka: ANO

WC: ANO

ústřední topení: NE

lokální topení: NE

pitná voda: ANO

teplá voda: NE

elektřina: ANO

koupelna: NE

Spaní
K dispozici je celkem 40 míst na spaní. Spí se na zemi. Další možnost spaní: podsadové stany LÉTO.

Typ objektu
srub,
tábořiště

Možnosti využití

víkendovka: ANO

vícedenní akce: ANO

V objektu se můžete domluvit

poznámka

Majitel základny: Junák – český skaut, středisko Ratíškovice, z. s.

Počet ubytovaných – léto max. 40 – jaro a podzim max. 25

provozní řád táborové základny Vřesovice