Učíme se připravit pro děti kvalitní program.

5.3.2017  v klubovně vyškovských skautů ukončila svou přípravu pro vedení a práci s dětmi skupinka teenagerů. O víkendu zde proběhla poslední ze čtyř „víkendovek“ Rádcovského kurzu Pyramida ročník 2016/17. Tento již tradiční kurz připravuje v rámci skautského okresu Hodonín k výchovné práci rádce, tedy děti starší 13ti let.

Rádci mají na starosti tzv. skautské družinky, což jsou skupiny dětí o celkovém počtu cca 5-10 členů. Více družinek pak tvoří skautský oddíl, který vede kvalifikovaný dospělý vedoucí spolu dalšími pomocníky, mezi než  patří i starší  „oddíloví rádci“, kteří se rovněž účastnili tohoto ročníku RK Pyramida. Kurz je otevřen nejen pro skauty a skautky z Hodonínského okresu, takže se ho kromě skautů z Veselí n. Moravou, Mikulčic a Ratíškovic, zúčastnili i skauti z Brna, Ivančic a Jedovnice.

Organizace Junák – český skaut pokládá vzdělávání všech svých výchovných činovníků za důležitou součást své činnosti. Tento proces začíná právě na tzv. rádcovských kurzech, kde se začínající rádce naučí, jak kvalitní výchovný a zábavný program pro své svěřence připravit.

Stejně jako u jiných ročníků kurzu i u tohoto každá ze čtyř víkendovek obsahovala ve svém programu jak vzdělávací bloky, jež mají na starost kvalifikovaní přednášející, tak bloky doprovodné.

Mezi doprovodné bloky se řadí etapová hra, která odlehčuje celý kurz a nabízí zajímavé zážitky. Letošní etapová hra byla na motivy čtyř živlů, každý víkend účastníci poznávali jeden z živlů mnohdy netradičním způsobem.

Dalšími doprovodnými bloky jsou tzv. „ukázkové družinovky“, kdy jednotnolivci mají za úkol si prakticky vyzkoušet vedení družiny, kde jim jako děti poslouží jejich kolegové v kurzu. V neposlední řadě jsou to pak večerní bloky, jež mají zábavnou formou, aby se všichni na konci náročného dne uvolnili.

Vzhledem k tomu, že druhá a třetí víkendovka se konaly v Kroměříži a Olomouci, využili organizátoři úžasného prostředí obou měst a pro kurzisty připravili večerní hry po městě.

Všechny účastníky ještě čeká pátá, už ovšem pouze zážitková víkendovka, kterou mají za úkol připravit právě starší oddílový rádci, aby ukázali, co se během celého kurzu naučili.

 

Další informace k “Rádcovskému kurzu Pyramida kurz mnoha tváří“ najdete na jeho webových stránkách.

Informace o činnosti okresního výchovného odboru Želvičky, který RK Pyramida organizuje najdete na jeho webových či facebookových stránkách.

Další text související se vzděláváním vedoucích: Základem kvalitního vzdělávání je kvalitní tým instruktorů.

Kontakt: orjhodonin@skaut.cz

 

Komentáře jsou uzavřeny.